Instagram’a Nasıl Reklam Verilir?

Instagram’a Nasıl Reklam Verilir?

03 Kas `16 3725 İnstagram

Hemen her işletmenin sanal ortamın gücünden faydalanmak istediği, reklam bütçelerini bu doğrultuda da kullanmaya başladığı günümüz ticaretinin bir gerçeği olarak kabul edilmektedir. Özellikle rekabetin de artması ile birlikte artık çok sayıda firma reel ortamlardaki reklamları aracılığı yaptıkları işlemlerden daha fazlasını sanal ortamlarda da yapmaya başladıkları bir gerçektir diyebiliriz. Bunun yanı sıra; Google, Facebook, Twitter gibi sosyal ağ ve arama motorlarından sonra artık instagram aracılığı ile de firmaların kurumsal anlamda büyüklük reklamlar verebilecekleri bir ara yüz tasarlandı. Instagram hesapları aracılığı ile hemen her firma artık instagram da reklam verebilir duruma gelmiştir. Ülkemizde dahil olmak üzere dünya genelinde yaklaşık 30 farklı ülkede instagram reklamları uygulamalarda aktif hale getirilmiş ve kullanıcıların uygulamanın güncel sürümüne geçmesi de tavsiye edilmiştir.

Reklam verenler adına Instagram hesaplarının olması zorunlu kılınmamaktadır. Ancak reklamlarınıza gelen yorumları görmek, okumak ve cevaplamak için bir instagram hesabına sahip olmanız tavsiye edilmektedir. Instagramda bir reklam kampanyası oluşturmak için ise; Power editor ya da Facebook reklam Api’leri kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra Instagram güncel sürümünde; firma reklamları adında artık video gösterimini de mümkün kılmıştır. 15 ile 30 saniye arasında değişen uzunlukta video reklam uygulaması da seçenekler arasında eklenmiş olup; dileyen firmalar sadece görseller ve paylaşımlar arasında da reklam alabilmektedir. Görseller arasında reklam seçeneğinde ise ister tam sayfa görsel reklam isterseniz de yatay ve parçalı kare reklamları bütçeniz ve ihtiyacınız doğrultusunda tercih edebilirsiniz.

Marquu özelliği ile ise; belirlediğiniz bir an satın almak sureti ile; anlık duyuru ve lansman yapabilir, istediğiniz kitleye ulaşmanın belki de en kolay yollarından birini kullanmış olursunuz.

Görsel reklam sunumlarında; resmin sağ üst köşesinde “instagram sponsorlu reklam” simgesi yer alırken, reklam çağrıları resmin altında ve açıklama kısmında yer almaktadır. Kare formatta bir reklam resmi yayınlamak için en boy oranını 1:1 seçmelisiniz. Yatay formatta bir görsel reklam almak istiyorsanız en boy oranının 1,9:1 şeklinde ayarlanmış olması yeterli olacaktır. Reklam görsellerinin en doğru etkin bir şekilde oluşturulması konusunda ise; Facebook reklam Kılavuzuna da göz atmanızda fayda olacaktır.