Instagram Hikaye(Stories) Nedir?

Instagram Hikaye(Stories) Nedir?

30 Oca `17 4749 İnstagram

Herkesin sıklıkla kullandığı sosyal medya hesaplarından olan instagram geçtiğimiz günlerde benzerine snapchatde rastladığımız bir özelliği ile güncellendi. Bu özellik instagramda hikaye olarak adlandırıldı ve kullanıcılara eğlenceli bir seçenek oluşturdu. Burada instagram kullanıcıları kendi profillerinde paylaşmış oldukları yazı ve videolardan farklı olarak yirmi dört saat sonrasında paylaşılanların silinmesi söz konusudur. Snapchatten farklı olarak instagram hikaye kısmı paylaşılan video ve resimler üzerinde farklı emojiler koyabiliyor renkli kalem seçenekleriyle üzerinde oynamalar yapabiliyor efekt koyup farklı renler almasını sağlayabiliyorlar.

İnstagrama kısa bir süre önce gelmiş olan hikaye özelliği ile kimlerin paylaştığımız gönderiye bakıp bakmadığını görebiliriz. Hatta istediğimiz taktirde hikayemizi görmesini istemediğimiz instagram kullanıcılarını engelleyebiliriz. Paylaştığımız gönderiler bilgilerimiz herkese açık olduğu sürece ve özel bir kullanıcıyı engellemediğimiz zaman herkes görebilir. Ayrıca hikayenin sol alt köşesinde farklı bir seçene olarak var olan mesaj gönder butonuyla da paylaşılan gönderiye yanıt verebiliriz. Snapchat uygulamasında olduğu gibi galerimizde bulunan bütün video ve fotoğrafları paylaşamıyoruz. Sadece yirmi dört saat önce çekilmiş olan video ve fotoğrafların paylaşımı söz konusudur. Sadece galeriden değil uygulamanın kendi fotoğraf makinesiyle de kolaylıkla fotoğraf çekebilir, üzerinde renkli uygulamalar yapabilirsiniz. Video çekme özelliği ise belli bir süre ile kısıtlıdır ve çok uzun videolar çekilemez.

İnstagramın Kullanım Olanakları

İnsanlar internet ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok sosyal medya hesabı kullanmakta bu hesapların başında da instagram gelmektedir. Bu sık kullanım insanların artık gidip gördükleri yerlerin ya da günlük yaşamda yaptıklarını paylaşmak için bir imkan sağlamaktadır. Bu facebook gibi sosyal medya hesaplarının yeni çıktığı zamanlardan bu yana büyük bir alışkanlık olarak günümüze kadar gelmiştir. Hatta insanlar bu sosyal medyalarda popüler olmak için internet üzerinden instagram hikaye paylaşmak yolunu kullanarak birçok yolu denemişlerdir. Bazı ticari sayfalar ise özellikle tekstil, instagram kullanıcı satın alarak çok fazla tercih edilen bir sayfa veya firma olduklarını kanıtlamak istemişlerdir.

Instagram kullanıcıları göz önünde bulundurulduğunda erkek kullanıcının bayan kullanıcıya oranla daha az olduğu gözlemlenmiştir. Özelliklerde instagram hikaye anlamında daha çok sayıya sahip olduğu da bir gerçektir.  İnstagram uygulamasına hikaye seçeneğinin de gelmesiyle bu kullanım oranı daha da artmıştır. Snapchatteki bu özelliği alan instagram onun işlevini oldukça düşürmüş ve hatta kullanılmamasına bile neden olmaktadır. Her geçen gün daha da yeni özellikler getirerek kullanıcılarına eğlenceli vakit geçirmeyi hedefleyen instagram bütün güncellemelerinde tek düzenlikten uzaklaşmış ve özellikle genç nesli kendine çekmeye başarmıştır.