Instagram Hesap Gizliliği Nasıl Kaldırılır?

Instagram Hesap Gizliliği Nasıl Kaldırılır?

05 Kas `16 5663 İnstagram

Özellikle genç yaşlı pek çok kişinin resimlerini ve albümlerini sevdikleri ile ve kendisini takip edenler ile paylaştığı bir uygulama olan instagram aynı zamanda iletişim aracı olarak da kullanılabilir hale gelmiştir. Günümüzde internet kullanımının yaygın bir şekilde cep telefonlarında dahi yerini almış olması da göz önünde bulundurulduğunda, anlık fotoğraf ve albüm paylaşımı için belki de en etkili sosyal paylaşım ağı olarak instagram kullanılmaktadır diyebiliriz.

İnstagram ilk etapta oldukça basit bir kullanıma sahip olduğu gibi, sadece başlangıç düzeyinde akıllı telefon ya da bilgisayar kullanıcılarının dahi kolaylıkla paylaşım yapabileceği bir ortam haline getirilmiştir. Elbette bazı özelliklerin eklenmesi, uygulama sürümlerinin yenilenmesi ve güvenlik nedeni ile eklenenler de düşünüldüğünde zaman zaman istediğimiz herhangi bir özelliği kullanmak için ekstra bilgiye gerek duyabilmekteyiz. Bunların başında ve belki de en önemli özellikler arasında gösterebileceğimiz gizlilik ayarıdır diyebiliriz. Hesap gizliliği ayarı ile paylaşımlarınızı sadece istediğiniz ve izin verdiğiniz kişiler ile yapabilirsiniz. Instagram Hesap Gizliliği Nasıl Kaldırılır? Sorusuna verebileceğimiz ilk cevap uygulamayı hangi işletim sisteminde kullanıyor olduğunuz önemlidir. Yani Android ve IOS işletim sistemi Instagram’ın gizlilik ayarı mobil uygulamalarda kolaylıkla yapılabilmektedir.

Android uygulamalar için instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra, sağ alt köşede bizi profilimize yönlendiren bağlantıya tıklıyoruz. Karşımıza çıkan ekranda “gizli hesap” butonunu göreceğiz. Bu ekran aynı zamanda ayarlar ekranıdır. Hesabınız gizli konumda iken, sadece sizin izin verdiğiniz kişiler paylaşımları görebilir ve beğenebilir. Daha eski sürün instagram hesaplarında ise profil bağlantısının ardından “profili düzenle” düğmesine tıklıyoruz ve “gizli bilgiler” butonunun altında yer alan gönderiler gizli düğmesini aktive ediyoruz. Sizden emin olup olmadığınızı sorduğunda eminim dedikten sonra sağ üst köşeden de “tick” işareti ile işlemi sonlandırıyoruz.

IOS işletim sistemi kullanan Apple’cılar için ise; uygulamanın sağ alt köşesinde yer alan profili düzenle sekmesine tıklıyor ve gönderiler gizli ( photos are private) butonuna tıklıyoruz. Onay mesajlarını da hallettikten sonra hesabınızı artık koruma altına aldınız demektir.

Bütün bu işlemlerin ardından ise; hesabınızı yine bütün instagram kullanıcılarına açık hale getirmek için ise; yine gizlilik işlemlerini sırası ile tersini yapıyor ve gönderiler gizli butonlarını kapalı konuma getirip pasif yapıyoruz.