Instagram’da Birini Engelleme ve Engeli Kaldırma

Instagram’da Birini Engelleme ve Engeli Kaldırma

04 Kas `16 3682 İnstagram

Son günlerde özellikle kullanıcı kitlesinin hızlı bir şekilde artmasının ardından instagram kullanıcılarının diğer kullanıcıları engelleme ve engeli kaldırma sorunları da ortaya çıkmaya başlamaktadır. En başta bilinmesi gereken şey şudur ki; engellediğiniz herhangi bir kullanıcının tekrar engelini açmak için hesabınıza giriş yaptıktan sonra ilgili profile erişim sağlamak ve engeli kaldırmak gerekmektedir. Engellediğiniz kişi kati surette sizin paylaşımlarınızı göremez, sizi takip edemez ve beğeni gönderemez. Eğer ki sizin engellediğiniz kişi de sizi engellemedi ise; siz onun paylaşımlarını görebilir, profilini inceleyebilirsiniz.

  • Öncelikle instagram uygulamasını telefonunuzda açın ve ekranın sağ üst köşesinde yer alan üst üste üç nokta işaretine tıklayın. Açılan menüde “kullanıcıyı engelle” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. engellemiş olduğunu kullanıcı sizin paylaşımlarınızı göremez, profilinizi ziyaret edemez ve paylaşımlarınıza beğeni bırakamaz duruma gelecektir.
  • Hali hazırda engellemiş olduğunuz kullanıcının sayfasında iken yine aynı şekilde ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta işaretine tıkladığınız bu kez karşınıza “kullanıcının engellemesini kaldır” seçeneği belirecektir. Bu seçeneği tıklamanız durumunda da kullanıcıya olan engeli kaldırmış olacaksınız.

İnstagramın bu özelliği hali hazırdaki kullanıcılar da dahil olmak üzere bütün kullanıcılar için aktif olarak kullanılabilir durumdadır. Ayrıca bilmenizi isteriz ki; engellemiş olduğunu kullanıcılar aynı zamanda sizi profilinizi takibi bırakmış olarak kabul edilecektir. Aslına bakıldığında bu tip sosyal ağlarda olmazsa olmazlar arasında olan özelliklerden bir tanesidir diyebiliriz. pek çok uygulama kullanıcısı instagramı kişisel verilerini, fotoğraflarını ve albümlerini sadece sevdikleri ile paylaşmak için kullanmaktadır. Bu nedenle özellikle kişisel verilerinizi görmesini istemediğiniz kişileri bir şekilde bu verilere erişimlerini kısıtlamanız gerekmektedir.

Kimi zaman yoğun takipçi alan kişilerin de bu sayede takipçi üst sınırından uzaklaşmak için kullandığı da bir gerçektir. Öyle ki; popüler kişilerin ve soysa medya fenomeni olarak da adlandırabileceğimiz yoğun takipçisi olan kişilerin çok sık bir şekilde kullandıkları bu özellik, aynı zamanda takipçilerini kendi belirlediği kriterlerde oluşturmak isteyenler için de ideal bir yöntem olarak düşünülebilir. Dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de; sürekli olarak kişileri engelliyor olmanız instagram botlarınca dikkat çekebilecek olup; kontrollü olunmasında fayda olacağıdır.